HATÓSÁGOK

erzsebetcsernyi@gmail.com

+36 30 356 0367

KÖZPONTI ÁLLAMIGAZGATÁS

Központi államigazgatási szerv: Agrárminisztérium

Élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkárság

KORMÁNYHIVATALI HATÓSÁGI FELADATOK

Megyei és kerületi Kormányhivatalok Élelmiszerlánc-biztonsági és Földhivatali Főosztálya

Járási Hivatalok Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya

NÉBIH

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2012. március 15-én alakult meg.

A hivatal az Agrárminisztérium háttérintézményeként országos hatáskörben felügyeli az élelmiszerlánc-biztonsági szabályok betartását, küzd az élelmiszerhamisítások és a feketegazdaság ellen.

A hivatal küldetése a 2014-ben kidolgozott Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégiában megfogalmazott célkitűzések megvalósítása, a magyar élelmiszerlánc-biztonság védelme és javítása a termőföldtől az asztalig, valamint hozzájárul ahhoz, hogy a vásárló minőségi élelmiszerrel találkozzon. Ennek érdekében a hagyományosnak mondott hatósági intézkedések hatékonyságának javítása mellett a NÉBIH nagy figyelmet fordít az ellenőrzésekből, vizsgálatokból eredő információk gyűjtésére, feldolgozására és közérthető módon való megosztására, kommunikálására.

forrás:   http://portal.nebih.gov.hu/hivatalunk/bemutatkozas/ismerje-meg-hivatalunkat

FELIR AZONOSÍTÓ

Élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer azonosító

Azon személyek vagy vállalkozások, akik az élelmiszerlánc felügyelet hatálya alá tartozó tevékenységet végeznek Magyarország területén, díjat kötelesek fizetni. A részletes tevékenység listát tájékoztató jelleggel az itt elérhető táblázatban találja a tevékenység TEÁOR kódjával. Bizonyos tevékenységeken belül előfordulhat, hogy csak egyes termékekhez/szolgáltatásokhoz kapcsolódik felügyeleti díj kötelezettség.

 A felügyeleti díj bevallás határideje május 31. A bevallás alapján megállapított díjat két egyenlő részletben kell befizetni tárgyév július 31-ig, illetve tárgyévet követő év január 31-ig.

Fontos gyakorlati információk az alábbi linken találhatók:

http://portal.nebih.gov.hu/hu/web/guest/egyeb/gyakran-ismetelt-kerdesek/felugyeleti-dij

(A hivatkozást jelölje ki, jobb egér gomb „ugrás” funkcióval megnyithatja, vagy másolja be a böngészőbe.)

KÖZÉTKEZTETŐK MINŐSÍTÉSE

Jogháttér: 2008. évi XLVI. törvény az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről

23. §

(5)Közétkeztetés kizárólag olyan létesítményből végezhető, amelyet az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv az e törvény felhatalmazása alapján kiadott rendeletben meghatározottak szerint az élelmiszer-higiéniai, élelmiszer-biztonsági és élelmiszer-minőségi szempontok értékelése alapján minősített, vagy amelynek minősítésére irányuló eljárás folyamatban van.

(6) Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv az (5) bekezdés szerinti minősítést a közétkeztetést nem végző vendéglátó-ipari létesítményekben is lefolytatja az érintettek erre irányuló kérelme esetén.

Részletek:

http://portal.nebih.gov.hu/-/minosegvezerelt-kozetkeztetes-program?inheritRedirect=true

(A hivatkozást jelölje ki, jobb egér gomb „ugrás” funkcióval megnyithatja, vagy másolja be a böngészőbe!)

NNKÁNTSZ

Nemzeti Népegészségügyi KözpontÁllami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat

Az élelmiszer-előállítás és forgalmazás területén mint hatóság,  az alábbi pontokon kapcsolódik:

– engedélyeztetési eljárásokban esetlegesen közreműködő szakhatóságként,

– a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet (továbbiakban Rendelet) kapcsán,

– ivóvíz biztonság tekintetében,

– a kémiai biztonság tekintetében (vegyszerek használata)

OSZIR AZONOSÍTÓ

Jogszabályi alap

2000. évi XXV. törvény a kémiai biztonságról

28. § (3) A veszélyes anyagokkal, illetőleg a veszélyes keverékekkel foglalkozásszerűen végzett tevékenység a felhasznált anyag vagy keverék adatait tartalmazó biztonsági adatlap, egyéb tevékenység a használati utasítás birtokában kezdhető meg.

29. § (1) Az e törvény hatálya alá tartozó tevékenységet folytatni kívánó természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet – a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivételekkel – a tevékenység megkezdésével egyidejűleg ezt köteles bejelenteni az egészségügyi államigazgatási szervnek.

A bejelentést az egészségügyért felelős miniszter rendeletében meghatározottak szerint, elektronikus úton kell megtenni a telephely, illetve ennek hiánya esetén a székhely szerint illetékes egészségügyi államigazgatási szervnek.

25/2000. (IX. 30.) EüM–SZCSM együttes rendelet a munkahelyek kémiai biztonságáról

1. § E rendelet célja a munkahelyen jelen lévő vagy a munkafolyamat során felhasznált veszélyes anyagok és veszélyes keverékek expozíciójából eredő egészségi és biztonsági kockázatok elkerüléséhez vagy csökkentéséhez szükséges minimális intézkedések meghatározása.

44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól

1. § (1) E rendelet alkalmazásában

a) foglalkozásszerű felhasználó: aki foglalkozása körében veszélyes anyaggal, illetve veszélyes keverékkel tevékenységet végez, illetve foglalkozása vagy tevékenységi körében szervezett munkavégzésben veszélyes anyaggal, illetve veszélyes keverékkel végzett tevékenység céljából munkavállalót foglalkoztat.

Veszélyes anyaggal vagy veszélyes készítménnyel folytatott tevékenység (és a tevékenységben bekövetkezett változás) bejelentése esetén igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.

FOGYASZTÓVÉDELEM

Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM)

Infokommunikációért és Fogyasztóvédelemért Felelős Államtitkárság

felügyelete alatt

A magyar fogyasztóvédelemben a biztonság az első. Az ITM célja a rendszeres termékvizsgálatokkal az, hogy a vásárlók az üzletekben és a webáruházakban az előírásoknak mindenben megfelelő termékek közül válogathassanak.

Többek között az alábbi területeken találkozhatunk a szervezettel:

Piacfelügyelet

A kereskedelem területén

–  általános kereskedelmi feltételek

– a nyitvatartás szabályai

– a mérés és elszámolás

– a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok

– az árfeltüntetés, árfelszámítás

– a mérés, számolás

– termékbiztonság területén ellenőrzése során.

MUNKAVÉDELEM

Pénzügyminisztérium

Munkavédelmi Főosztály

Foglalkoztatás- felügyeleti Főosztály

Munkavédelmi felügyelőségek

Munkaügyi felügyelőségek

Az élelmiszer-előállítás és forgalmazás területéhez kapcsolódó ellenőrzési tevékenységek:

– a védőruha (egyéni védőeszköz) és a munkaruha juttatásának szabályozása

– kockázatértékelés

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. § (2) bekezdése kimondja, hogy a „munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, amelyben köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat”.