FOGALMAK

FOGALOMTÁR

Gyakorlati tapasztalatom, hogy gyakran nehézséget okoz a különböző fogalmak értelmezése, így különösen a tevékenység tervezésénél célszerű ezeket tisztán látni. A fogalomtár a leggyakrabban előforduló szakmai kifejezéseket tartalmazza. Minden fogalmat egy-egy jogszabály határoz meg.

Gyakorlati tapasztalatom, hogy gyakran nehézséget okoz a különböző fogalmak értelmezése, így különösen a tevékenység tervezésénél célszerű ezeket tisztán látni. A fogalomtár a leggyakrabban előforduló szakmai kifejezéseket tartalmazza. Minden fogalmat egy-egy jogszabály határoz meg.

alapanyag

A vendéglátó-ipari termékek előállításához szükséges gomba, növényi, állati, illetve ásványi eredetű élelmiszer, ideértve az ivóvizet, az ásványvizet, és a szikvizet, valamint a vendéglátó által előállított félkész termékeket.

biztonságos hőkezelés

Az a hőkezelési eljárás, amely legalább 2 percen át tartó 72 °C-os maghőmérsékletet, vagy az étel minden pontján legalább 75 °C-t biztosít.

élelmiszer-biztonság

Annak biztosítása, hogy az élelmiszer nem okoz egészségi ártalmat a fogyasztónál, ha azt a tervezett módon készítik el és fogyasztják.

élelmiszer-előállítás

Feldolgozatlan és feldolgozott termék – kivéve az alaptermék – előállítása érdekében történő alapanyag-tárolási, tisztítási, osztályozási, előkészítési, gyártástechnológiai, csomagolási, jelölési, tárolási és szállítási műveletek bármelyike.

élelmiszer-higiénia, higiénia

Azon intézkedések és feltételek, amelyek a veszélyek ellenőrzéséhez és valamely élelmiszer emberi fogyasztásra való alkalmasságának az élelmiszer szándékolt felhasználásának figyelembevételével történő biztosításához szükségesek.

élelmiszer-minőség

Az élelmiszer azon tulajdonságainak összessége, hogy az megfelel a rá vonatkozó, e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban vagy közvetlenül alkalmazandó európai uniós jogi aktusban meghatározott, az élelmiszerbiztonságra vonatkozó követelményektől eltérő előírásoknak, valamint az előállító 22. §. (2) bekezdése szerinti írásos dokumentációjában feltüntetett jellemzőknek (2008. évi XLVI. törvény az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről).

előkészítés

Tisztítás, hámozás, felolvasztás, mosás, aprítás, fűszerezés, pácolás, panírozás munkafázisai, amelyek során az alapanyag szennyeződését eltávolítják, és konyha, vagy fogyasztásra kész állapotba hozzák.

étel

Alapanyagokból, illetve feldolgozott élelmiszerekből konyhatechnológiai műveletek vagy azok részműveletei útján készített, vagy közvetlen fogyasztásra kész élelmiszer, beleértve az italokat és a cukrászati készítményeket is.

ételkészítés

Az előkészített alapanyagokból, konyhatechnológiai műveletekkel (különösen főzés, párolás, sütés, sűrítés, lazítás, ízesítés, fűszerezés, formázás, hűtés, melegítés, adagolás) vagy azok részműveleteivel közvetlen fogyasztásra alkalmas termék (a vendéglátás keretében készített cukrászati és hidegkonyhai készítményeket is beleértve) elkészítése.

étkezési hulladék

Az éttermekben, vendéglátó-ipari egységekben és konyhákon – a központi konyhákat és a háztartások konyháit is beleértve – keletkező valamennyi étkezési hulladék, beleértve a használt sütőolajat.

főzőkonyha

Az a létesítmény, amely az étel készítéséhez és a felhasznált alapanyagokhoz szükséges raktár, előkészítő, főző (sütő), mosogató helyiségekkel rendelkezik, és amelyben az ételeket a helyszínen készítik.

közétkeztetés

Olyan vendéglátó-ipari tevékenység, amelynek során meghatározott fogyasztói csoportot, vendéglátó-ipari termékekkel, többnyire előre megrendelés alapján a nap egy-egy meghatározott időszakában, meghatározott időtartamban látnak el különösen oktatási, gyermek-, szociális, egészségügyi, bentlakásos intézményben, táborban, munkahelyen.

maghőmérséklet

Az étel belsejében, annak legnagyobb keresztmetszetén mért hőmérséklet, ahol az étel hőmérséklete a külső hőmérséklet változását a leglassabban követi.

nyomonkövethetőség

Lehetőség arra, hogy nyomon követhető legyen egy élelmiszer, takarmány, élelmiszer előállítására szánt állat vagy olyan anyag, amely anyagot élelmiszer vagy takarmány előállításánál felhasználásra szántak, illetve amelynél ez várható, a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás minden szakaszában.

rendezvényi étkeztetés

A vendéglátó által a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 28.§ a) pontja szerinti alkalmi rendezvényen, vagy annak ellátására végzett vendéglátó tevékenység.

tálaló-, vagy melegítőkonyha

Az a létesítmény, amelyben elsősorban a főző és befejező konyhán készített ételeket átveszik, és fogyasztásra kiadagolják, szükség esetén biztonságos hőkezelésnek vetik alá.

üzemi helyiség

A vendéglátó-ipari termék előállításához és a vendéglátás keretében zajló élelmiszer forgalomba hozatalához szükséges, a létesítmény vendégforgalomtól elhatárolt területe.

vendéglátás

Kész- vagy helyben készített ételek, italok jellemzően helyben fogyasztás céljából történő forgalmazása, ideértve az azzal összefüggő szórakoztató és egyéb szolgáltató tevékenységet is.

vendéglátó-ipari létesítmény

Olyan, a kereskedelemről szóló törvény szerinti üzlet, amelyben a kereskedelemről szóló törvény szerinti vendéglátás keretében vendéglátó-ipari termék forgalmazása zajlik, beleértve a közétkeztetést végző létesítményeket is.

vendéglátó-ipari termék

Olyan étel és ital (az ivóvíz kivételével), cukrászati, hidegkonyhai készítmény, beleértve a közétkeztetés keretében előállított ételt is, amelyet elsősorban az előállítás helyén, illetve ideiglenes árusítóhelyen vagy tálalókonyhán szolgálnak ki, valamint közvetítő vállalkozás nélkül, fogyasztói kiszerelésben házhoz szállítva értékesítenek vagy egyéb jogszabályban megadott korlátok szerint kiskereskedelmi létesítményen keresztül értékesítenek a végső fogyasztónak.

veszély

Élelmiszerben vagy takarmányban található biológiai, kémiai vagy fizikai hatóanyag, amely az egészségre károson hat.