HACCP DOKUMENTÁCIÓ

HACCP DOKUMENTÁCIÓ KÉSZÍTÉS

A HACCP tervet célszerű megfelelő ismeretekkel és gyakorlattal rendelkező szakember bevonásával elkészíteni.

A HACCP rendszer megfelelőségét és alkalmazását időnként felül kell vizsgálni.

A felülvizsgálat kétévente javasolt, de lehet az soron kívüli felülvizsgálat, ha megváltozik a tevékenység (új termék kerül bevezetésre, más technológia alkalmazásra), illetve amennyiben jogszabályváltozás szükségessé teszi.

JOGI HÁTTÉR

Az élelmiszer-higiéniáról szóló 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 5. cikke megköveteli, hogy az élelmiszeripari vállalkozók – beleértve a kis és középvállalkozásokat, étkeztetőket és vendéglátókat is – a veszélyelemzés és kritikus szabályozási pontok (HACCP) alapelvein alapuló folyamatos eljárást vagy eljárásokat vezessenek be, alkalmazzanak és tartsanak fenn.

MI IS AZ A HACCP?

A „HACCP” egy angol kifejezésből eredő rövidítés (Hazard Analysis and Critical Control Pont). Magyarra fordítva: veszélyelemzés, kritikus szabályozási pontok.

Az angol nyelvű szöveg magyar nyelvre fordítása során olyan kifejezések és szavak használata szükséges, amelyeknek elfogadott magyar elnevezése nem alakult ki, így az nehezíti a rendszer megértését.

A HACCP rendszer a HACCP alapelvek szerint kidolgozott és működtetett
• a jó higiéniai gyakorlatra épülő és annak folyamatos teljesülését ellenőrző,
• megelőzést szolgáló önellenőrző élelmiszer-biztonsági rendszer.

HACCP ALAPELVEK

A rendszer lényegét alapelvekben határozták meg, amelyek a következők megfontolását igénylik:
1. Mi okozhat élelmiszerbiztonsági kockázatot?
2. Hol lehet a technológiába még utoljára hatékonyan beavatkozni? (kritikus szabályozási pontok, CCP-k meghatározása). 
3. Mi megfelelő és mi nem, mit kell megfigyelni és mérni ennek eldöntéséhez? A kritikus szabályozási pontokon az elfogadhatóság és az elfogadhatatlanság különválasztása, kritikus határértékek megállapítása.
4. Hogyan kell mérni, vagy megfigyelni? Meg kell határozni, hogy a fentiek elérése érdekében milyen saját, belső ellenőrzéseket lehet és kell bevezetni.
5. Mit kell tenni, ha nem a terv szerint történnek a dolgok? Helyesbítő tevékenységek meghatározása – más néven javító intézkedések meghozatala- akkor, ha a rendszer felügyelete során kiderül, hogy valamely kritikus szabályozási pont nincs szabályozva.
6. Hatékony a fenti eljárás? Igazoló eljárások létrehozása.
7. Bizonyítás. A vállalkozás/üzemeltető/egység jellegének és méretének megfelelő dokumentációs és nyilvántartási rendszer összeállítása, vezetése, amelyek igazolják, hogy az előző intézkedéseket hatékonyan alkalmazzák.

A HACCP RENDSZER VÉGSŐ CÉLJA